مفید کلینیک | دکتر ابیضی
جستجوی
پیشرفته
  1. خانه
  2. فیبرواسکن پیشرفته کبد

اهمیت بیماری های کبدی

 

کبد ارگانی حیاتی در بدن هست که امروزه بدلیل تغییر سبک زندگی بشر در معرض مشکل جدیدی به نام کبد چرب قرار گرفته است. در این حالت تجمع ذخایر چربی در کبد بالا میرود و این حالت توانایی ایجاد مشکل جدی را بصورت بالقوه دارد. آسیب کبد به هر علتی باشد در نهایت ایجاد سیروز و آسیب کبدی می کند و امروزه کبد چرب در صدر علل سیروز کبد جای می گیرد.

از آنجایی که ترمیم کبد دچار سیروز امکان پذیر نمی باشد لازم است در افرادی که احتمال آسیب کبدی در آنها بالاتر است بصورت پیشگیرانه اقدامات تشخیصی صورت گیرد. روشهای تصویر برداری موجود مثل سونوگرافی در مراحل قبل از بروز سیروز قادر به تشخیص فیبروز و آسیب کبد نمی باشند و صرفا مقدار چربی را نشان می دهند و زمانی که سیروز را نشان دهند دیگر فرصت درمان از دست رفته است. از طرف دیگر در سایر بیماریهایی که کبد را از کار می اندازند مثل بیماری ایمنی کبد، بیماریهای متابولیک، هپاتیت ویروسی، بیماری کبد مرتبط با مصرف الکل، کبد چرب و برخی از اختلالات ژنتیکی باز هم با این روش ها نمی توان ارزیابی دقیقی از کبد را انجام داد.

فیبرواسکن چیست؟

 

امروزه روش جدیدی برای برآورد دقیق آسیب وارده به کبد ابداع شده است که جایگزین تکه برداری کبد با سوزن شده است. این روش فیبرواسکن کبد می باشد که به کمک امواج کار می کند و نیاز به وارد کردن سوزن، تزریق دارو و یا تکه برداری ندارد. بر خلاف بیوپسی کبد در این روش نیاز به بستری نیست و عوارض بیوپسی مثل عفونت یا خونریزی دیگر وجود ندارد. در مجموع فیبرواسکن روشی آسان و کم هزینه برای ارزیابی میزان آسیب وارده به کبد می باشد که در حال حاضر جایگزینی با روشهای غیرتهاجمی برای آن وجود ندارد.

نحوه انجام فیبرواسکن

 

در طول آزمایش شما بر روی تخت معاینه دراز کشیده و دست راست خود را بالای سرتان قرار می دهید، یک دستگاه کوچک بر روی محل مناسبی از شکم شما قرار می گیرد. این دستگاه امواج صوتی با فرکانس بالا تولید کرده که از طریق پوست شما به کبد رسیده و دوباره باز میگردند. امواج برگشتی وارد محاسبات تخصصی می شوند و در نهایت سختی کبد را به صورت عدد نمایش می دهد. این مقادیر بدست آمده از طریق دستگاه فیبرواسکن بهترین دید را در مورد میزان آسیب وارد شده به کبد را ارائه می دهد.

در طول انجام فیبرواسکن کبد که تنها چند دقیقه طول می کشد، شما تنها گذری ملایم و بدون درد را در بدن خود احساس می کنید. پس از اتمام آن شما به راحتی می توانید به خانه بازگردید و فعالیت های معمول خود را انجام دهید. این آزمایش کاملا بدون درد و سریع انجام می شود و هیچگونه خطر و عارضه ای برای شما ایجاد نمی کند.

آمادگی قبل از انجام فیبرواسکن کبد

 

شما برای انجام فیبرواسکن کبد نیاز به آمادگی خاصی ندارید، تنها نیاز است از چند ساعت قبل از آزمایش بعضی نکاتی که متخصص برای شما توضیح می دهد را رعایت کنید. ممکن است پزشک متخصص رعایت نکات زیر از شما بخواهد.

2 تا 3 ساعت قبل از انجام آزمایش هیچگونه ماده غذایی مصرف نکنید.

اگر داروی خاصی مصرف می کنید و یا بیماری خاصی دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

 

تفسیر نتیجه فیبرواسکن

 

آزمایش فیبرو اسکن کبد به وسیله اندازه‌گیری سفتی کبد، مقدار آسیب وارد شده به کبد شما را بررسی می‌کند؛ اگر مقدار سفتی کبد بین 2 تا 6 کیلو پاسکال باشد، مشکلی وجود ندارد و نتیجه شما طبیعی است؛ اگر مبتلا به فیبروز کبد باشید نتیجه سفتی کبد شما بالاتر می‌رود و مقادیر به دست آمده از دستگاه اعداد بالاتر از حد معمول را نشان خواهد داد.

دسته بندی فیبروز کبد به صورت زیر است:

  • F0: عدم وجود فیبروز
  • F1: فیبروز خفیف
  • F2: فیبروز متوسط
  • F3: فیبروز شدید
  • F4: سیروز کبد

 

 

 

در کلینیک مفید فیبرواسکن کبد توسط پروفسور سید مؤید علویان و دکتر محمدعلی ابیضی صورت می گیرد.

پروفسور علویان همه روزه، از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 15 الی 18 در کلینیک جهت انجام فیبرواسکن کبدی حضور خواهند داشت.